تجزيه تحليل سيگنال صوتي بلبرينگ

در تاریخ یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • مقالات

تجزيه تحليل سيگنال صوتي بلبرينگ

کارخانه ها و شرکتهاي توليدي بزرگ ميخواهند تا انجا که ممکن است توليدات خود را به سطح کيفيت و گارانتي بهينه نزديک کنند. بنابراين ديگر پيروي از روشها سنتي و قديمي به صرفه نمي باشد. اين توليد کنند گان علاقمند هستند که طول عمر مفيد قطعات و قسمتهايي که جنبه حياتي براي کارکرد يک سيستم مکانيکي دارند را تا آنجا که ممکن است بالا ببرند. و تنها زماني که نياز است آنها را وارسي کنند. ساخت قطعات پيچيده تر احتياج به علم پيچيده تري دارد و ساخت و رفع عيوب انها نيز پيچيده تر ميشود.

در اين حال بلبرينگ ها و ياتاقانها هم مستثني نيستند.حتي عيب يابي و رفع مشکلاتي که باعث عيب در انها ميشود و حتي تغييرات صدا نيز ميتواند به اين امر کمک کند.روشهاي متداولي که جهت عيب يابي بلبرينگ ها وجود دارد ميتوان به عنوان نمونه: روش حوزه زمان وروشهاي حوزه فرکانس(تجزيه و تحليل طيف) روش تجزيه تحليل سيگنال صوتي بلبرينگ نام برد.

به عنوان مثال در استفاده از روش اخر شکستگي قطعات در ماشين الات يکي از رايج ترين اين مشکلات براي بلبرينگ ها ميباشد. اين خرابي ها و شکستگي ها معمولا در شرايطي پيش مي ايند که تقريبا پيش بيني قطعي انها غير ممکن است. و نميتوان موقعيت زماني و مکان انها را مشخص کرد.

در سالهاي اخير استفاده از رايانه براي عيب يابي ماشين الات مورد توجه بسياري از محققان و متخصصان قرار گرفته است. که در زمينه تعميرات ماشين الات فعاليت ميکنند. موضوع نگهداري و تعميرات برنامه ريزي شده بخاطر تاثير قابل توجه در کاهش هزينه ها از دير باز در قالب مباحث پيشگيرانه مورد توجه بوده است. ماشين الات دوّار به عنوان بخش عظيمي از صنايع دنيا از اهميت ويژه اي برخوردارميباشند. بيشتر ماشين الات در سرعت هاي زياد کار مي کنند. و با پيدا کردن معايب مختصر در مدت زمان کوتاهي تخريب ميشوند. و خطرات و هزينه هاي اقتصادي قابل توجهي بوجود مي اورند. دسته اي از روشهاي نگهداري مثل روشهاي تحليل ارتعاشي و بررسي کارکرد ماشين در بين ساير روشها اهميت ويژه اي دارند. پي بردن به سلامتي يا معايب محل و زمان وقوع مشکلات مواردي هستند که با روشهاي تحليل ارتعاشي قابل اجرا مي باشند. نتايجي که اخيرا به دست امده است حاکي از اين است که در صنايع توليدي سعي ميشود از مجموعه اي از سنسورهاي خاص استفاده شود. و شرايط ماشينها و قطعات از اين طريق انجام گيرد. به اين ترتيب اهداف فرايند حفاظت و نگهداري قطعات و لوازم با استفاده از طرحهاي شبکه بندي و تکنولوژي ارسال اطلاعات تامين ميگردد. تشخيص خرابي هاي ماشين در موقعيت هايي که مربوط به نگهداري و حفاظت است نياز به بنا نهادن و طراحي يک سيستم جامع   چندين مدول از جمله مدول تشخيص خرابي دارد.

 
    کلمات کلیدی:  
  • بلبرینگ، بئرینگ، لیفتراک، لیفت تراک، باتری، باطری، آذران، ماشین